Content area
Full Text
ABSTRACT
In this study the author deals with a perception of corruption in the Czech Republic. According to many authors, he acknowledges distinctions between two levels of discourses - one related to political elites, the other one to society. This study is focused on elite discourse, specifically on discourse within electoral programs of the political parties - the author presents results of both qualitative and quantitative content analysis of electoral programs of four Czech political parties (ODS, KDU-CSL, CSSD, KSCM) in this text. The main goal is to show how the topic of corruption has changed during the post-communist development, whether is the corruption seen as related to the process of privatization of an ex-state property, and whether (and how) perception of corruption has changed in response to concrete events (like particular corruption cases or so-called opposition agreement 19982002). The development of the perception of corruption is therefore put into the context of general political development in the Czech Republic.
Key words: corruption, perception of corruption, political parties, electoral programs
Úvod
Jednou ze zásadních otázek spojených s výzkumem tématu korupce je vnímání korupcního jednání. A to jak ze strany verejnosti, tak ze strany politické reprezentace. Mnoho existujících výzkumu totiz ukazuje, ze se tyto dva diskurzy mohou zásadne odlisovat. (Karklins, 2005; Uslaner, 2008a; Uslaner, 2008b a dalsí) Vnímání korupce je predmetem rady výzkumu, pricemz exkluzivní místo mezi citovanými výsledky pruzkumu mají data indexu vnímání korupce (Corruption Perception Index - CPI), který kazdorocne sestavuje organizace Transparency International.
Text je zamýslen jako dílcí príspevek ke vnímání a zobrazování korupce v rámci diskurzu politických elit v Ceské republice. Vnímání korupce v rámci tohoto diskurzu je mozné zachytit analýzou projevu politiku, vládních prohlásení, stranických programu atd. Konkrétním cílem textu je zjistit, jakým zpusobem je prezentováno téma korupce práve ve stranických programech. Nejde tedy o analýzu celkového pohledu politických stran a jejich predstavitelu na fenomén korupce, ale pouze o soucást tohoto pohledu. Velká cást textu je proto venována kvantitativní a kvalitativní obsahové analýze volebních programu vybraných politických stran (viz níze) pro volby do Poslanecké snemovny Parlamentu Ceské republiky v období od pádu komunismu do zatím posledních voleb roku 2013. Pozornost bude venována tomu, zda a prípadne jakým zpusobem docházelo k propojování tématu korupce s procesem postkomunistické privatizace státního majetku,...