Content area
Full Text
Martin BÚTORA - Grigorij MESEZNIKOV - Zora BÚTOROVÁ - Miroslav KOLLÁR (eds.) Odkial' a kam. Dvadsat' rokov samostatnosti Bratislava, Institút pre verejné otázky - Kalligram 2013, 648 s., ISBN 978-80-89345-42-7.
Dvadsat rokov v dejinách urcitého státneho útvaru je relatívne dlhá doba. Kazdé takéto výrocie bývavhodnouprilezitostou nabilancovanie. A ni dvadsat rokov od vzniku Slovenskej aCeskej republiky ako dvoch samostatných státov nie je v tomto smere výnimkou. V ceských i slovenských médiách bolanaprelome rokov2012 a2013 tejto téme venovanáznacnápozornost. Zhodnotenie uplynulých dvadsiatich rokov v nasich krajinách si dal za ciel' aj autorský kolektív publikácie s názvom "Odkial'a kam. Dvadsat rokov samostatnosti". Participovalo na ñom vyse sestdesiat autorov zastupujúcich siroké spektrum slovenského a ciastocne aj ceského spolocenského zivota.
Publikácia je rozdelená na sedem hlavných tematických okruhov - prvý zahíña politologicko-sociologické pohl'ady na vývoj Slovenska a Ceska, druhý sa zaoberá právom v týchto dvoch státoch, treti okruh mapuje postavenie mensín na Slovensku, stvrtý sa venuje slovenskému vzdelávaniu, kultúre a komunikácii, piaty pojednáva o obcianskych iniciatívach na Slovensku, témou siesteho je slovenská ekonomika a siedmy okruh zahrña úvahy o minulosti, súcasnosti a budúcnosti obyvatel'ov Slovenska.
Publikáciu otvára pohl'ad historika Romana Holeca. Jeho prispevok sa pokúsa o porovnanie rokov 1918 a 1992/1993. Zamýsl'a sa v ñom nad tým, ci Slováci boli vítazmi 20. storocia, nad nezrelostou slovenských politických élit v 20. storocí, nad pripravenostou, ci nepripravenostou obyvatel'ov Slovenska na plebiscit v roku 1918 a v roku 1992 a nad "otcami" státu po prvej svetovej vojne a po Novembri 1989. Otvorenú necháva otázku, preco nacionalizmus na Slovensku nevymrel po roku 1993. Hovorí taktiez o chybâch prvej CSR, zároveñ vsak aj o torn, ze Slováci vznikom CSR nepochybne mnoho získali. Celým prispevkom sa nesie porovnàvanie dvadsiatich rokov prvej CSR a dvadsiatich rokov Slovenskej republiky, pricom Holec konstatuje, ze napriek nepochybne výhodnejsim podmienkam Slovensko, "ani zd'aleka nedosiahlo tol'ko, kol'ko sa stihlo v tol'ko kritizovanej CSR" (s. 18).
V zâvere Holec vyslovuje dve nanajvýs problematické tvrdenia. Tvrdí, ze Slováci ako nàrod by existovali nad'alej aj keby nevzniklo Ceskoslovensko a riez si myslí, ze pre Slovákov by bolo lepsie, keby nevyhlàsili Slovenský stát, pretoze v tom pripade by mali po vojne bezproblémovú poziciu a komunisti by mali mozno podstatne tazsiu cestu k moci. S týmito názormi by sa dalo polemizovat a z Holecovho príspevku robia jednu...