Content area
Full Text
Robert K. Yin. Studium przypadku w badaniach naukowych. Projektowanie i metody. Tłum. Joanna Gilewicz. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2015, 317 s.
Książka Studium przypadku w badaniach naukowych. Projektowanie i metody autorstwa Roberta K. Yina ukazała się w Polsce w 2015 roku (tłum. Joanna Gilewicz). Pozycja nie jest jednak nowa. W USA ukazało się już jej pięć edycji (pierwsze wydanie w 1984 roku), a autor przygotował również szereg pozycji dotyczących prowadzenia studiów przypadku w formie artykułów naukowych oraz antologii. W j ęzyku polskim jest dostępna obecnie jedynie książka, recenzowana w niniejszej publikacji.
Na wstępie warto zwrócić uwagę na techniczną stronę książki. Praca liczy 317 stron, składa się z sześciu rozdziałów oraz następujących części: O autorze, Przedmowa, Wprowadzenie, Aneks A: Możliwości wykorzystania studium przypadku w dziedzinie psychologii, Aneks B: Możliwości wykorzystania studium przypadku w badaniach ewaluacyjnych, Aneks C: Wykaz studiów przypadku (cytowanych w ramkach lub w materiałach uzupełniających), Słowniczek terminów bezpośrednio związanych ze studium przypadku, Bibliografi a, Indeks autorów oraz Indeks przedmiotowy. Książka posiada dwa spisy treści, jeden skrócony, który jest jakby nawigacj ą po całości dzieła, natomiast drugi - szczegółowy - zajmuje aż siedem stron, lecz pozwala wnikliwie zapoznać się z zawartością kolejnych części oraz odkryć logikę następuj ących po sobie rozdziałów i podrozdziałów. Biorąc pod uwagę duży potencjał praktycznego zastosowania zawartej w książce wiedzy, na pozytywną ocenę zasługuje umieszczenie na końcu pracy indeksu autorów i indeksu przedmiotowego. Dzięki temu osoby, które próbuj ą realizować badania metodą studiów przypadku nie tylko ze środowiska akademickiego, ale choćby ze środowiska organizacji pozarządowych, mogą w sposób bardziej przystępny odszukiwać i wracać do potrzebnych informacji. Jest to w obecnych czasach duża zaleta książki biorąc pod uwagę sporą popularność omawianej metody między innymi w projektach europejskich, w procesie ewaluacji ich wdrażania1. Autor również zwraca uwagę na fakt wzrastającej popularności używania studium przypadków, wskazując we wprowadzeniu trzy dowody potwierdzające taki stan rzeczy: (1) analizę wystąpień danego słowa w opublikowanych książkach na podstawie narzędzia Ngram Viewer2 wyszukiwarki Google, (2) publikowanie obszernych prac przeglądowych, dokumentujących daną metodę w sformalizowany sposób oraz (3) publikacje wyników badań, w których metody studium przypadku zostały wykorzystane w różnych dziedzinach nauki.
Niestety, wspomniane dane zebrane za pomocą narzędzia Ngram Viewer muszą polskiemu czytelnikowi wystarczyć jako uzasadnienie ogólnej tezy o wzroście zainteresowania omawianą metodą na świecie. Narzędzie nie wyszukuje polskich...