Content area
Full Text
Flavonoidne sastavnice propolisa bioloski su aktivne tvari koje posjeduju antioksidativna, protutumorska, imunomodulacijska i protuupalna svojstva. Istrazili smo citotoksicno djelovanje polifenolnih spojeva (kvercetina, kavene kiseline, krizina, naringenina i naringina) na razlicite linije leukemijskih stanica (MOLT, JURKAT, HL-60, RAJI, U937). Stanice su inkubirane u mediju RPMI-1640 obogacenom 10 %-tnim fetalnim telecim serumom, pri temperaturi od 37 °C u atmosferi s 5 % CO2, uz dodatak polifenolnih/flavonoidnih spojeva razlicitih koncentracija (100 µg mL^sup -1^, 50 µg mL^sup -1^, 25 µg mL^sup -1^ i/ili 12,5 µg mL^sup -1^). Utvrðeno je da citotoksicnost flavonoida ovisi o vrsti i koncentraciji; najjaci citotoksicni ucinak imaju kvercetin te krizin i kavena kiselina. Krizin i/ili naringenin primijenjeni na U937 i HL-60-stanice stimuliraju proliferaciju stanica, sto upucuje na bifazni ucinak istrazivanih spojeva na monocitne leukemijske stanice. Dobiveni rezultati upucuju na potrebu daljnjih istrazivanja ucinkovitosti flavonoida na molekularnoj razini.
KLJUCNE RIJECI: HL-60, JURKAT, kavena kiselina, krizin, kvercetin, MOLT, neringenin, propolis, RAJI, U937-stanice
Hematopoieza je proces nastanka i kontrole odrzavanja broja krvnih stanica. Ona objedinjuje mijelopoiezu, koja stvara eritrocite, granulocite, monocite i trombocite u kostanoj srzi te limfopoiezu koja stvara T i B-limfocite, prvobitno u kostanoj srzi, ali daljnja diferencijacija, sazrijevanje i proliferacija odvijaju se u timusu, limfnim cvorovima i slezeni. Odjeljak nezrelih stanica iz kojih nastaju hematopoietske stanice naziva se odjeljak maticnih stanica. Leukemija je maligna bolest s obiljezjem proliferacije nezrelih i funkcionalno ostecenih maticnih stanica. Posljedice zlocudne preobrazbe maticnih stanica razlicito su istaknute u obje loze krvnih stanica. Leukemija je izrazito heterogena bolest s mnogo razlicitih tipova i podtipova. S obzirom na tijek nastanka, leukemija moze biti akutna i/ili kronicna, dok s obzirom na tip maticnih stanica u kojima je doslo do maligne promjene razlikujemo limfocitnu i/ili mijeloidnu (mijelogenu) leukemiju. Daljnja podjela na podtipove ovisi o razini diferenciranosti i zrelosti maticnih stanica na kojima se zbila zlocudna preobrazba.
U svojim pokusima istrazili smo citotoksicni ucinak polifenolnih/flavonoidnih spojeva na razlicite kulture leukemijskih stanica. Rabili smo: leukemijske stanice T (JURKAT, MOLT), stanica Burkittova limfoma (RAJI), leukemijske monocitne stanice difuznoga histiocitnog limfoma (U937) i stanice akutne promijelocitne leukemije (HL-60).
Flavonoidi su polifenolni spojevi koje nalazimo u hrani biljnog podrijetla te medu i propolisu. Imaju razlicite bioloske aktivnosti, od protualergijskih, protuoksidativnih, protuupalnih do neutralizacije slobodnih radikala, a mogu djelovati i protutumorski (1, 2). Jaki su inhibitori kljucnih...