Full Text

Turn on search term navigation

Copyright International Institute of Political Science, Masaryk University Winter 2012

Abstract

Nezli pristoupíme k interpretaci tematické a obsahové analýzy obou dokumentu, zamerené na vyhledávání klícových slovních spojení a jejich cetnost, je nutné alespon zbezne popsat oba dokumenty. Státní energetická koncepce z roku 2004 clení svých 49 stran do 3 základních cástí. První cást s názvem Vize, cíle, nástroje SEK je venována predevsím definici cílu státní energetické politiky, které jsou definovány jako nezávislost, bezpecnost a udrzitelný rozvoj, a zpusobu, jakým jich dosáhnout. Druhou cástí je Sumarizace aktuálne platných a nove uplatnovaných nástroju SEK, coz je výcet legislativních opatrení, státních programu, dlouhodobých koncepcí a jejich vlivu na státní rozpocet. Poslední cástí je potom Komplexní energetický scénár. Tato kapitola predkládá scénáre vývoje energetického hospodárství Ceské republiky do roku 2030 na základe vývoje energetických, ekologických a sociálních parametru (MPO 2004: 36).

Základem pro identifikaci klícových slov byla definice energetické bezpecnosti a aktuální energeticko-bezpecnostní témata, která dominovala ceskému bezpecnostnímu diskurzu ve zkoumaném období. V prípade definice energetické bezpecnosti jsme se neomezili na jednu konkrétní definici, ale vyuzili sumu definic, které ve své knize predstavuje Sovacool (Sovacool 2001: 1-11). Pri analýze zvolených dvou dokumentu jsme tedy postupovali tak, ze jsme na základe opakovaného ctení identifikovali klícová slova ci témata, která souvisejí s konceptem energetické bezpecnosti a s její vnejsí dimenzí a která jsme identifikovali na základe definice problému a analýzy diskurzu. V nasem prípade jsou klícová slova ve vztahu k energetické bezpecnosti inspirována existujícími spojeními, z nichz vzesla samostatná diagnostika témat (Hynek, Strítecký 2010: 9). Napríklad klícovost slova "krize" je evidentní, pokud se zameríme na témata, která se v souvislosti s energetickou bezpecností a její vnejsí dimenzí objevují v prubehu období 2006 az 2010. V soucasné debate o vnejsí dimenzi energetické bezpecnosti a politiky CR dominují ctyri obecná témata, která lze definovat jako:

Ve volebním programu je energetika zmínena na dvou místech. Samostatná kapitola jí je venována v cásti zabývající se hospodárskou a ekonomickou politikou. Na tomto míste jsou zmínena vsechna témata, kterými jsme v predchozí cásti konceptualizovali ceskou debatu o energetické politice a vnejsích energetických vztazích. "Jak ukázala plynová krize na Ukrajine, stává se [zemní plyn] rovnez nástrojem politiky [Ruské federace]." (ODS 2010: 18). Odkaz na aktivní vnejsí energetickou politiku nacházíme i na dalsích místech. "Chceme dosáhnout vyssí úrovne spolupráce clenských zemí [EU] v krizových situacích(...)" Fakt, ze jsou vnejsí energetické vztahy pro ODS relevantním tématem, je mozno vyvodit i z dalsího výroku: "Posílíme plynovou bezpecnost [CR] co nejrychlejsí výstavbou plynovodu Gazela z Nemecka(...)" (ODS 2010: 19). Energetické vztahy s dodavateli jsou zmíneny i v cásti venované zahranicní politice CR. "Energetika se stala hlavním nástrojem [ruské] zahranicní politiky(...) jak ukázala krize na Ukrajine, velice úcinným" (ODS 2010: 45). Vztahy s Ruskou federací je vsak mozno oznacit jako prípustné, avsak za podmínky reciprocity a vzájemné závislosti.

Zároven oproti predchozím vyjádrením jednotlivých vládních predstavitelu odmítl Václav [Klaus] prílis zjednodusene hodnotit spor mezi Moskvou a Kyjevem o dodávkách plynu v roce 2006: "Nepovazuji to za výlucný príklad pokusu o politické ci imperiální vydírání Ukrajiny ze strany [Ruska]. (...) Já to ale spíse povazuji za klasické chování dominantní firmy na trhu, která si diktuje své podmínky(...)" (Klaus 2006a). Problém energetické debaty EU vuci Rusku pak spocívá predevsím v tom, ze neresí podstatu, ale resí se, "kdo je více ci méne proruský ci antiruský - s dovetkem, ze antiruskost je politicky korektní(...)" (Klaus 2009). Pritom je treba si uvedomit, ze "Zájmy energii produkujících a energii spotrebovávajících zemí jsou principiálne odlisné a nemuze tomu být jinak. [Rusko] je zemí prvního typu, vetsina evropských zemí jsou zememi typu druhého" (Klaus 2009). [Tento] "rozpor zájmu je tedy prirozený" a projevuje se napríklad u tzv. energetické charty, která "podle názoru Ruska je výhodnejsí pro zeme energii spotrebovávající" nez pro Rusko jako zemi energii vyvázející (Klaus 2009).

Details

Title
Ceská debata o vnejsí dimenzi energetické bezpecnosti a národní zájem
Author
Tichý, Lukás; Binhack, Petr
Pages
90-128
Publication year
2012
Publication date
Winter 2012
Publisher
International Institute of Political Science, Masaryk University
ISSN
12132691
e-ISSN
12127817
Source type
Scholarly Journal
Language of publication
Czech
ProQuest document ID
1112218530
Copyright
Copyright International Institute of Political Science, Masaryk University Winter 2012