Pod názvom Utópie, realita, dedicstvo: Etnografie pre 21. storocie sa konal v chorvátskom hlavnom meste Záhrebe uÝ 12. kongres medzinárodnej etnologickej komunity, zdruÝenej V Medzinárodnej spolocnosti pre etnológiu a folkloristiku. Kongres privital 900 delegátov z 57 krajín, ktori rokovali vili sekciách. Organizáciu tohto obrovského podujatia zabezpecovala Katedra etnologie a kultúrnej antropologie, ktorá je zaélenená do struktúry Fakulty humanitnych a spolocenskych vied Univerzity v Záhrebe. Od profesorov po posluchácov, V spolupráci s Etnologickym ústavom (Institut za etnologiju i folkloristiku), ako aj s administrátorskou podporou NomadIT, preÝla zlo2itá priprava plynulo do pohodového casu vel'kych, plenárnych i malych sekciovych stretnutí, ale aj prestávok s kávou a koláéikom, spolocnych bollato zásobenych bufetovych obedov, filmovych sekcii, zhromaÝdeni, schôdzí, stretnutí specializovanych sekcii SIEF, vydavatelskych vystavpublikácií a recepcií. Ku kongresu patrili aj exkurzie po meste a okolí.
Ked' Valdimar Hafstein, súcasny (aj na d'alÝie obdobie znovuzvoleny) prezident SIEF podotkol, Ýe kongres je nielen súcasfou akademického, ale aj vyrodného kalendára V cykle sviatkov (ako ste si vÝimli, konal sa V caÝe letného slnovratu), iste nemal na mysli preskakovanie svátojánskych ohñov. Kongres bol miestom stretnutia a bol vskutku sviatkom porozumenia, na ktorom sa aj vd'aka vol'be (geograficky aj ekonomicky) prístupnej krajiny, turisticky prijemnej a atraktívnej, stretli kolegyne a kolegovia zo vÝetkych európskych regiónov, ako aj zo zámorskych krajín.
Zo Slovenska naÝe vedecké inÝtitdcie zastupovala nevel'ká skupina kolegyñ z Ústavu etnologie SAV, z Centra vedy a vyskumu UMB V Banskej Bystrici a z Katedry etnologie a muzeologie FiF UK v Bratislave. Podujatie tohto typu nie je l'ahké spravodajsky opísaf, a preto srne sa rozhodli, Ýe kaÝdá z kolegyñ pridá svoje postrehy z hlavnych, plenárnych prednáSok aj z jednotliv^ch sekcii, na ktorych sme sa zúcastnili, resp. ktoré sme usporiadali.
Spolocné, "klucové" prednásky boli tou súcasfou kongresu, ktorá rekapituluje, ukazuje smerovania aj upozorñuje na moÝnc zlyhania a nedorozumenia vo vlastnom vyskume, ako aj v pohláde na kultúrne prejavy "tych druhych". Niekde na pomedzí medzi umeleckym a vedeck^m textom bola prednáska klasika skandinávskej, najmá svédskej etnologie, ktorého poznáme z jeho Ýtddií V Etimologii Scandinavice, emeritného profesora Univerzity v Lunde Orvara Löfgrena. Nad ústrednou témou kongresu (Utópie, realita, dedicstvo) sa zamyslel cez metaforu kufra - kufra, do ktorého v naÝej kaÝdodennosti odkladáme spomienky, ale aj vyzvy sùéasného Ýivota, a napokon toho, do ktorého vkladáme nádeje a beznádeje budúcnosti, ktory reprezentuje materiálnu kultúru a ekonomickú silu ci slabost'... KaÝdodenm kultúra je Ýitá v tychto docasnych rámcoch. DrÝia pospolu, alebo sa rozpadajú? Kongres dostal inspiráciu v mnohych smeroch uvedené otázky rozpracúvaf, prakticky vo vÝetkych sekciách, ci sa tykali tela a telesnosti, rodovo Ýpecifickych pohl'adov na kultúru, problematiky stùdia migrácií, domova, stravy, múzeí, archívov, digitálnej, resp. virtuàlnej reality, ci otázok kultúrneho dedicstva, mesta, vidieka, náboÝenstva, politiky aj konkrétnych Ýivotnych príbehov. Vstupny plenárny prejav skutocne pomenoval smerovanie kongresu v najÝirÝom diapazóne naÝej vednej discipliny.
DalÝi deñ zacal plenárnym vystúpením - prednáskou Jasny Capo-Ýmegacovej, ktorá reprezentovala domácich usporiadatel'ov a predniesla zaujímavé vysledky migracnych stúdií, ktoré svojim vyskumom predstavuje. Jasna Capo-2megacová pôsobí v Ústave etnologie a folkloristiky v Záhrebe a zároveñ je mimoriadnou profesorkou antropológie na tunajÝej univerzite. Vo svojej profesionálnej dráhe sa zaoberala problematikou etno- logického aj demografického átúdia rodiny, z ktorej presla na sirsie zamerané stúdium rôzneho druhu migrácií. V súcasnosti vedie Projekt, ktorÿ by sa dal oznacif ako syntéza migracnÿch a urbánnych stúdií. V prednáske poukázala na rozne motivácie návratovej migrácie do Chorvátska - na príklade Chorvátov vracajúcich sa z Austrálie. Kÿm prvá generácia hl'adá "rodnú dedinu a miesto na cintoríne", druhá generácia prichádza podnikat', casto pritom vyuzíva rozne medzery mladej krajiny (sluzby, bankovníctvo a i.) a vytvára transnacionálnu spolocenskú vrstvu súcasnej spolocnosti.
Druhá klucová prednáska Deborah Kapchanovej z New York University pod názvom "Slow Ethnography, Slow Activism: Listening, Witnessing and the Longue Durée" mala protichodné hodnotenia pre svoj poetickÿ Charakter. Záverecny mimoriadne dlhÿ potlesk nasledoval po emotivne nabitej ukázke súfijského liecenia cez spontánny kolektivny plac - rozhovor s bohom, cez ktorÿ autorka podéiarkovala potrebu "bytia sparadoxom". Pocúvanie vzneseného (sublime) uprednostñovala pred skratkovitÿm, skatul'kujúcim poznávaním. Kládla si otázku, ako môze poéúvanie uál'achtilosti poskytovat' politické lekcie pre etnografiu. Jej vízia politického aktivizmu vychádzala z filozofie pomalosti cez metódy etnografie pocúvania, porozumenia, ako inak, v dlhom trvaní.
Daláiu kl'úcovú plenárnu prednásku s názvom "The Experience of Culture: Approaches to an Ethnography of the Immediate in Complex Relations" predniesol Bernhard Tschofen z Inátitútu Stúdií populárnej kultúry (Institute of Popular Culture Studies) na Univerzite v Zürichu. Zdórazñovaním potreby ukotvenia etnografického vÿskumu v empirickÿch dátach, ako aj ich dôkladného analytického spracovania predstavoval príspevok akoby reakciu na vystúpenie Deborah Kapchanovej, ktoré odznelo v predoSlÿ deñ. Zároveñ obe prednásky ukázali dva rozliéné póly, medzi ktorÿmi sa v súéasnosti etnologickÿ vÿskum pohybuje.
Z mnozstva zasadnutí sekcií (panelov) t'azko nájsf tie najzaujímavejsie. Referovanie je samozrejme najhodnotnejsie "z prvej ruky". Bolo vel'mi povzbudivé vidief sekcie naplnené posluchácstvom. Zvácsa sa organizátorom sekcie podarilo udrèaf pozornosf poéas vSetkÿch zasadnutí, no stalo sa aj to, zvlást' ked' neboli pripravení diskutéri, ze sekcia pomaly "zanikala". Isté vsak je, ze referujúci zvácsa dodráiavali vyhradenÿ cas a vácsina z nich ponúkala vizuálnu powerpointovú prezentáciu. Aj ked' knloáre boli príjemné, nezvít'azili nad vedeckÿm programom kongresu.
SPS 003: Remembering and forgetting the communist past in post-communist Europe: politics, social practices and everyday life
Panel venovanÿ kolektívnej pamäti v krajinách komunistickej a postkomunistickej Európy sa zameral na diskusiu o socio-kultúrnych a politickÿch aspektoch procesov pamâtania (kolektívnej pamäti) a zabúdania (vrátane zámerného zabúdania), tÿkajùcich sa socialistickej/komunistickej minulosti. Panel organizovali Rigels Halili z Univerzity Mikulása Kopernika v Toruni a Malgorzata Glowacka-Grajperová z Varsavskej univerzity.
Osem príspevkov panelu v dvoch sekciách prinieslo vel'mi bohaté a vel'mi roznorodé pohl'ady na problematiku kolektívnej pamäti a komunistickej minulosti. Zuzanna Bogumilová (Institút sociologie, Akadémia ápeciálneho vzdelávania, Varsava) prezentovala vÿsledky vÿskumu o sùcasnÿch reflexiách o represiách v bÿvalom Sovietskom zväze, najmä v súvislosti s vplyvom pravoslávneho nábozenstva v súcasnej ruskej spolocnosti "putinovského" reèimu. Alexandra Bitusíková (Univerzita Mateja Bêla v Banskej Bystrici) sa vo svojom prispevku zamerala na procesy premenová vania verejnÿch priestorov a zmeny urbánnych symbolov a rituâlov v meste Banskà Bystrica po roku 1989. Slobodan Naumovic z Belehradskej univerzity sa venoval pamiatkam robotnickeho a industriálneho dedicstva v Bore cez vizualizáciu - najmä fotografické zbierky. Ene Kopresaarová z estónskej Tartu univerzity sa sústredila na záner zivotnÿch pribehov v baltskÿch státoch ako aktu internalizácie a externalizácie pamât'ovÿch rezimov.
Rómska problematika o zivote Rómov pocas a po páde komunizmu, prezentovaná prostredníctvom spomienok Rómov a Nerômov, bola hlavnou témou prispevku Zsuzsy Plainerovej z Rumunského inátitútu pre vÿskum národnych menáín. Mary Beth Steinová z George Washington University sústredila svoj záujem na nemecké mesto Rostock s dôrazom na státom podporované kampane "Join in" vo vÿchodnom Nemecku. Lotysské reálie prezentovala Ilze Boldâne-Zelenkovovà z Lotysskej univerzity vRige. Predmetom jej vÿskumu boli spomienky na sociálne a kultúrne prostredie sovietskych vojenskÿch sidlisk a zmeny v období po roku 1990. Poslednÿ príspevok tematicky úzko súvisel s predchâdzajúcim: Dagnoslaw Demski z Pol'skej akadémie vied vo Varsave sa vo svojej prezentácii zameral na praktiky novousadlikov v priestorebÿvalej sovietskej vojenskej základne, ktoré umozñujú vyuzif dedicstvo minulosti pre vytvàranie novÿch lokálnych identit.
Disc 002 Engaged anthropology: Reality?Necessity? Utopia?
Diskusie o etnológii ako o vednej discipline vSeobecne boli na SIEF-e tri: prvÿ a zároveñ jedinÿ frankofônny panel sa sústredil na süëasnosf európskej etnológie. Druhÿ prezentoval süëasné vÿzvy angazovanej antropológie a tretí si kládol otâzku, ëi existuje zmysel pre komunitu, ktorá zjednocuje antropológiu, etnológiu a folkloristiku. Panel organizovala Svetová rada antropologickÿch spoloënosti (World Council of Anthropological Associations) v zastúpení Vesny Vuëinic-Neskovicovej a Klausa Rotha. Diskusie sa viedli v duchu potreby sústredenia sa na spoloëné metodologické problémy, ako aj potrebu verejnej sluèby vedy v globálnych kontextoch.
Panel venovanÿ angazovanej antropológii, bol organizovanÿ pâticou nemeckÿch doktorandov, ktorí zalozili bloggerské miesto www.transformations-blog.com. Kládli si otázky ohl'adom reflexie ùëelu vÿskumu, jeho verejného dosahu a komunikovatel'nosti. Na príkladoch kolaborativneho blogovania rôznych antropológov názorne ukazovali, ako sa zmenili potreby ëitatel'ov mimo akademického prostredia a vyzvali ùëastnikov, aby sa prispôsobili multimediálnemu a zánrovému dopytu v duchu písme pútavo, tuorivo, jasne, bez paternalizmu.
V príspevkoch tohto panelu s bohatÿm zastúpením (vyse 40 posluchâëov v jednej seminárnej miestnosti) sa kriticky diskutovalo o prifazlivosti antropologickÿch zisteni v spojeni s "politicky korektnÿm" diskurzom. Begonya Enguixovà (Universität Oberta de Catalunya) argumentovala, ze produkcia textov, prednásanie a ùëasf vo verejnÿch diskusiách je tiez suëasfou angazovanej antropológie. Fabio Mugnaini (Université di Siena) viedol nif od fasizácie folklóru az po predaj lokálnych nostalgickÿch stereotypov turistom v podani, ako ich deklarovali pre UNESCO. Otázky identity reflektovala aj Julia Tiemannová (Göttinger Institut für Demokratieforschung) o mediaënej úlohe etnológa v online participatívnych projektoch miestnych zastupitel'stiev. Helena Tuzinská kládla otázky ohl'adom zodpovednosti a zodpovedatel'nosti v interkultúrnej komunikácii. Reflexiu aktivistického vÿskumu a advokácie predniesla Pavla Burgos Tejrovská (FHS UK Praha) v analÿze komunitnÿch projektov vedenÿch www.anthropictures. cz. Azda najvâësi potlesk i ticho nasledovali po príspevku Marka Piseva a Milosa Milenkoviëa (Univerzita Belehrad) o chuligánoch vs salafistoch k potrebe skúmania subkultür bez kmeñovej exoticizácie.
Body 001 : The Body and age
Panel nazvanÿ "Telo a vek" bol süëast'ou kongresového tematického okruhu "Telo /stelesnenie" {"Body/embodiment"). Tentó tematickÿ okruh sa zameriaval na aspekty tela, stelesnenia a emócií v kontexte kultürnych praktík, zivej skúsenosti, politík a sociálnych hnutí. Rámcoval sesf sekcii. Okrem uz zmienenej (i) "Telo a vek" to boli (ii) Poukazovanie na utópiu: politiky exemplárnosti {"Gesturing toward utopia: the politics of exemplarity"), (iii) Prejavovanie emócií ako kultürne dediëstvo {"Articulation of emotions as cultural heritage"), (iv) Stelesnenie a hyperestetická utopia {"Embodiment and hyperaesthetic utopia"), (v) Poznávanie prostrednictvom ëinnosti: manuálna práca a sociálna zivotaschopnosf {"Knowing by doing: manual work and social resilience"), (vi) Telo, emócie, rod {"Body, emotion, gender").
Panel "Telo a vek" pripravili a viedli Marta Botíková a Tatiana Buzeková. Organizaëne bol rozdelenÿ do troch stretnutí, v rámci ktorÿch bolo prednesenÿch sedem príspevkov. Prvá ëasf bola venovaná téme starnutia. Marija Geiger Zemanová a Zdenko Zeman, obaja z Institútu sociálnych vied Ivo Pilar, sa vo svojej prezentácii venovali rodovÿm aspek- tom a Ýtandardom fyzického starnutia a kozmetickych úprav z perspektívy starych ludí. Druhá V poradi vystúpila Eubica Volanská s príspevkom o zobrazovaní tela v autobiografickych textoch senioriek a seniorov V Bratislave a vo Viedni na zaciatku 21. storocia. Po nej nasledovala Anne Leonora Blaakildeová z Kodanskej univerzity. Tá nám vo svojom príspevku popisala interpretácie kaÝdodennosti cez poèúvanie rádia u starych (70+) ludí. Na druhom stretnutí panelu vystúpil Martin Hermansky z Karlovej Univerzity V Prahe s príspevkom o telesnych praktikách u subkultúry emo z perspektívy rodovej analyzy. Páivi Roivainenová z Univerzity V Turku hovorila o detskych intepretáciách oblecenia z pohladu rodu a casu. Tretia, posledná, cast' sekcie bola venovaná telu a biomedicine. Najskôr Zuzana PeÝt'anská vystúpila s príspevkom o tom, ako pôrodné asistentky klasifikujú Ýeny-rodicky na rizikovom oddelení nemocnice. Pri interpretácií pouÝila kultúrnu teóriu Mary Douglasovej a teóriu morálneho podkladu z oblasti kultúrnej psychologie. Nasledoval posledny príspevok sekcie o prispôsobovaní sa liecbe a zmenenému telu po transplantácií obliciek, ktory predniesol Andrei Mihail z Univerzity v BukureÝti.
Gen 003 Performing Identities: age and gender related viewpoints to the poetics of past, present and future
V sekcii zameranej na predstavovanie identity z pohladu veku a rodu Marta Botiková predniesla príspevok, v ktorom sa sústredila na otázku symbolického vyznamu fotografii starych ludí v etnologickej fotografii, postaveny na napati medzi barthesovskym studium a punctum. V diskusii odpovedala na viaceré otázky o spósobe ,,dokumentácie" v etnologickej fotografii na Slovensku vmedzivojnovom období. Príspevky etnologiciek zo ákandinávskych krajín boli zamerané najmá na folklornu umeleckú performatívnosf. Takéto boli - rozbor speváckeho repertoáru a spósobov interpretácie spevácok epickych piesní z Estonska (Janika Orasová, Estonske literárne múzeum), podobná téma spracovaná na finskom materiáli (Heidi Haapoja, Univerzita Helsinki), ako aj otázka súcasnej tvorivosti a poetickej improvizácie na príklade fínskych raperov (Venia Sykári, Univerzita Helsinki). Menej organicky do zámerov sekcie zapadali statusové performancie, ktoré viac sledovali sociálne rozmery skúmanej problematiky, aj ked' cez vyborne spracované témy - postavenia mladej vdovy v súcasnej lotyáskej spolocnosti (Eva Eglãja, Institút literatúry, folkloru a umenia Lotyáskej univerzity), resp. otázka schudobnenia a performancie tohto stavu na základe vyskumnej sondy medzi starÝimi Ýenami v Nemecku (Alexandra Rauová, LMU Mníchov).
Reli 006 Making a better future with ancient past: heritage and utopia in neo-paganism and neo-shamanism
Panel "Vytvorenie lepÝej budúcnosti pomocou dávnej minulosti: dedicstvo a utopia V neopaganizme a neoÝamanizme", ktorého sa zúcastnila Tatiana Buíeková s príspevkom "Spolocná práca pre budúcnost': koncepcia liecenia v neoÝamanizme", bol venovany vyskumnym otázkam, povaÝovanym skôr za marginálne oblasti spolocenskovedného bádania. V kl'úcovych slovách zodpovedal hlavnej téme kongresu. No neboli to len kl'úcové slová: súcasná spiritualità, ktorá má synkretické podoby, odkazuje na multivokalitu západnej spolocnosti a casto je indikátorom doleÝitych spolocenskych zmien a trendov. Svedcili o tom aj témy príspevkov V paneli, venované rozmanitym predstavám a praktikám, zodpovedajúcim nielen hl'adaniu novych foriem duchovného Ýivota, ale aj politickym a ekonomickym procesom. Zahrñovali otázky súcasného oÝivenia Ýamanskych predstáv v spolocnostiach, kde Ýamanizmus patri k tradicnym náboÝenskym systémom, lokálneho vyvoja hnutia New Age, ci modifikácie folklórnych reprezentácií V súlade so synkretickou víziou spirituality. "Ozdobou" panelu bol príspevok Véronique Campion-Vincentovej, vyznamnej francúzskej etnologicky, ktorá sa venovala fenoménu oÝivenia pôvodnej spirituality severoamerickych Indiánov v súéasnosti.
Súcasfou kongresu bol aj filmovy program, ktory zdôraznil vyznam vyuÝitia novych médií a digitálneho umenia v humanitnych a sociálnych vedách. V priebehu troch dní bolo moÝnc vidief filmy v rôznych tematickych oblastiach - kultúrne dedicstvo, kaÝdodennosf, udrÝatel'ny rozvoj a kultúrne zmeny. Prezentovali sa metodologické a technologické prístupy, ktoré by prispeli k rozvoju vizualizácie kultúry prostredníctvom pouzitia novÿch médií, digitálnej etnografie a experimentálneho videa. Jednÿm z odkazov filmovej sekcie bola aj podpora vyuzitia etnografickych filmov v oblasti angaáovanosti vedy, di uí iëlo o otázky sociálnej zmeny, zachovania kultúrneho dedicstva a prispenia k udrziavaniu kolektívnej pamäte, hlavne v prípadoch konfliktov a násilnÿch udalostí. Prezentované boli nielen filmy od skúsenych etnografov a filmovych tvorcov, ale aj práce studentov etnológie a kultúrnej antropológie.
Working Group meetings
Specifickou aktivitou SIEF v období medzi kongresmi je pomerne vol'ne organizovaná sief pracovnÿch skupín. Videli sme ich prehliadku pri oceñovaní ich aktivít na Valnom zhromazdení. Ide o pracovné skupiny tematicky, aj podia charakteru zdrojov, sústredené na siefovanie spolupracovníkov. Niekol'ko z nich sa nám podarilo aj navstívif na ich pracovnÿch stretnutiach. Pracujú rozne dlho pod názvom Archívy; Kultúrne dedióstvo a vlastníctvo; Etnológia nábozenstva; Vÿskum stravy - jedna z najstarsích a najproduktívnejsích skupín; Historickÿ prístup v kultúrnej analÿze - skupina zameraná na metodológiu historickej etnológie; Múzeá a materiálna kultúra; Lokálna znalosf - zaoberajúca sa ekologickÿmi témami; Vÿroéné obyóaje - skupina, ktorá má vlastnú webovú stránku; Priestor a miesto - skupina, ktorej vedenie sa práve presunulo zo Szegedu do Prahy, ked' sa jej vedúcim stal kolega Jirí Woitsch; a nakoniec Pracovná skupina mladÿch vedeckÿch pracovníkov. Spolupráca v tÿchto skupinách dodáva fungovaniu SIEF medzikongresovú zivotnosf a zmysluplnú náplñ.
Young Scholars
Pracovná skupina mladÿch vedeckÿch pracovníkov predstavuje siet'ovaciu platformu pre etnológov, folkloristov, kultúrnych antropológov na zaciatku ich vedeckej kariéry. Jej zámerom je vytvorit' prostredie pre diskusiu v oblasti vedeckej práce, kazdodennÿch zálezitostí stúdia a pedagogickej cinnosti. Z pohl'adu aktivít pracovná skupina plánuje vytvorit' siet'ovaciu stránku, organizovaf konferencie, workshopy, semináre, festivaly dokumentárnych filmov. Dalsím ciel'om skupiny je tvorba databázy institúcií poskytujúcich vzdelanie v oblasti etnológie, folkloristiky a kultúrnej antropológie v Europe, ktorá by podporila spoluprácu a vÿmenu informácií medzi vedeckÿmi a vzdelávacími institúciami. Vznikol by sa tÿm prehl'ad o disciplínach a inátitucionálnych charakteristikách a kontextoch.
Ciel'om stretnutia v rámci konferencie bolo predstavenie pracovnej skupiny mladÿm vedeckÿm pracovníkom a studentom zúôastnenÿch SIEF. V úvodnej casti stretnutia zakladajúci cien Jón Thór Pétursson a dve zakladajúce ólenky pracovnej skupiny - Arnika Peselmannová a Mathilde Lamothová - hovorili o dôvodoch vzniku, ciel'och skupiny, ako pracuje v rámci SIEF a o vÿzvach do budúcnosti. Následne sa volil novÿ cien rady pracovnej skupiny, ktorá sa tÿm rozáírila zo styroch clenov na pát'. Pracovná skupina bola zakonóená neformálnym stretnutím pri drobnom obcerstvení. Tu uz diskusia medzi mladÿmi vedeckÿmi pracovníkmi a studentmi prebiehala na vol'nej priatel'skej báze vzájomného spoznávania sa.
Teaching
Pre pedagogickú prácu a jej inspirácie bolo na tohtorocnom SIEF kongrese vítané stretnutie zástupcov ëkôl, na ktorÿch sa v nejakej podobe vyucuje etnológia. Podía jednej z uvedenÿch Statistik je takÿchto katedier v Europe viac ako 200 a ich siefovanie je jednou z úloh tejto budúcej pedagogickej platformy SIEF. Diskusia asi 50 reprezentantov katedier mala za ciel' zozbieraf ich rôznorodé aktuálne vÿzvy. Najcastejsie pomenovaná bola potreba dobrej praxe vo vzfahoch s verejnosfou a vo verejnej sluzbe.
Valné zhromazdenie
V predposlednÿ vecer sa v najväcsej z posluchární Filozofickej fakulty Záhrebskej univerzity konalo aj Valné zhromazdenie SIEF. Ako je to pre takéto organizacné struktúry obvyklé, vypoculi sme si správu o cinnosti, odzneli zaslúzené pod'akovania za podporu a spoluprácu pri organizovaní tohto obrovského kongresového podujatia, pod'akovanie odstupujúcim ólenom i doplñujúce vofby ólenov vÿboru. Boli udelené ocenenia vedúcim pracovnÿch skupín, ako aj Cena pre mladého vedeckého pracovníka/pracovnícku, ktorej nominácie su otvorené v priebehu celého medzikongresového obdobia. Hodnotila sa spoluprâca s d'alsimi antropologickÿmi a etnologickÿmi spolocnost'ami (EASA, AFS, WCAA), ohláseny bol zámer pripravit' Letnú èkolu SIEF pre doktorandov v Tübingene v roku 2016, a celkom na záver Valného zhromazdenia bol ohláseny dalsí kongres - v tej chvili uz za 635 dni, v marci 2017 v nemeckom Göttingene. Ked ze dobré plánovanie je základom ùspechu tohto typu podujatí, ohlásené bolo uz aj d'alsie miesto konania kongresu SIEF v roku 2019 v spanielskom Santiagu de Compostela.
O zàhrebskom kongrese SIEF sme podali správu aspoñ takto vÿberovo nielen preto, ze obsiahly materiál viac ani neumozñuje, ale aj preto, aby sme upútali pozornost' slovenskej etnologickej obce - viac si, nech sa páci, nájdite podia Vasich specifickÿch zàujmov a potrieb na strânke http://www.siefhome.org/.
Na základe podkladov úcastnícok kongresu spracovala
MARTA BOTÍKOVÁ, TATIANA BUZEKOVÁ, HELENA TUZINSKÁ, ZUZANA PESTANSKÁ, Katedra etnológie a muzeológie FiFUK v Bratislave, ALEXANDRA BITUSÍKOVÁ, Inétitút sociálnych a kultúrnych étúdií FF UMB v Banskej Bystrici, LUBICA VOLANSKÁ, Ústav etnológie SAV v Bratislave
You have requested "on-the-fly" machine translation of selected content from our databases. This functionality is provided solely for your convenience and is in no way intended to replace human translation. Show full disclaimer
Neither ProQuest nor its licensors make any representations or warranties with respect to the translations. The translations are automatically generated "AS IS" and "AS AVAILABLE" and are not retained in our systems. PROQUEST AND ITS LICENSORS SPECIFICALLY DISCLAIM ANY AND ALL EXPRESS OR IMPLIED WARRANTIES, INCLUDING WITHOUT LIMITATION, ANY WARRANTIES FOR AVAILABILITY, ACCURACY, TIMELINESS, COMPLETENESS, NON-INFRINGMENT, MERCHANTABILITY OR FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. Your use of the translations is subject to all use restrictions contained in your Electronic Products License Agreement and by using the translation functionality you agree to forgo any and all claims against ProQuest or its licensors for your use of the translation functionality and any output derived there from. Hide full disclaimer
Copyright Slovak Academy of Sciences, Institute of Ethnology 2015
Abstract
Daláiu kl'úcovú plenárnu prednásku s názvom "The Experience of Culture: Approaches to an Ethnography of the Immediate in Complex Relations" predniesol Bernhard Tschofen z Inátitútu Stúdií populárnej kultúry (Institute of Popular Culture Studies) na Univerzite v Zürichu. Okrem uz zmienenej (i) "Telo a vek" to boli (ii) Poukazovanie na utópiu: politiky exemplárnosti {"Gesturing toward utopia: the politics of exemplarity"), (iii) Prejavovanie emócií ako kultürne dediëstvo {"Articulation of emotions as cultural heritage"), (iv) Stelesnenie a hyperestetická utopia {"Embodiment and hyperaesthetic utopia"), (v) Poznávanie prostrednictvom ëinnosti: manuálna práca a sociálna zivotaschopnosf {"Knowing by doing: manual work and social resilience"), (vi) Telo, emócie, rod {"Body, emotion, gender"). Gen 003 Performing Identities: age and gender related viewpoints to the poetics of past, present and future V sekcii zameranej na predstavovanie identity z pohladu veku a rodu Marta Botiková predniesla príspevok, v ktorom sa sústredila na otázku symbolického vyznamu fotografii starych ludí v etnologickej fotografii, postaveny na napati medzi barthesovskym studium a punctum. Reli 006 Making a better future with ancient past: heritage and utopia in neo-paganism and neo-shamanism Panel "Vytvorenie lepÝej budúcnosti pomocou dávnej minulosti: dedicstvo a utopia V neopaganizme a neoÝamanizme", ktorého sa zúcastnila Tatiana Buíeková s príspevkom "Spolocná práca pre budúcnost': koncepcia liecenia v neoÝamanizme", bol venovany vyskumnym otázkam, povaÝovanym skôr za marginálne oblasti spolocenskovedného bádania.
You have requested "on-the-fly" machine translation of selected content from our databases. This functionality is provided solely for your convenience and is in no way intended to replace human translation. Show full disclaimer
Neither ProQuest nor its licensors make any representations or warranties with respect to the translations. The translations are automatically generated "AS IS" and "AS AVAILABLE" and are not retained in our systems. PROQUEST AND ITS LICENSORS SPECIFICALLY DISCLAIM ANY AND ALL EXPRESS OR IMPLIED WARRANTIES, INCLUDING WITHOUT LIMITATION, ANY WARRANTIES FOR AVAILABILITY, ACCURACY, TIMELINESS, COMPLETENESS, NON-INFRINGMENT, MERCHANTABILITY OR FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. Your use of the translations is subject to all use restrictions contained in your Electronic Products License Agreement and by using the translation functionality you agree to forgo any and all claims against ProQuest or its licensors for your use of the translation functionality and any output derived there from. Hide full disclaimer